Portali i zbirke digitalne kulturne baštine
eKultura
Portal eKultura središnje je mrežno mjesto koje osigurava pristup i pretraživanje postojećih digitalnih zbirki kulturne baštine Republike Hrvatske.
Europeana
Portal koji okuplja digitalne zbirke europske kulturne baštine. Najveća je digitalna zbirka umjetnosti, kulture i znanosti u Europi.
World Digital Library (WDL)
Zbirka sadrži objekte digitalizirane kulturne baštine, prikupljene tijekom projekta World Digital Library (WDL), uključujući tisuće predmeta koje su priložile partnerske ustanove i organizacije širom svijeta (knjižnice, arhivi, muzeji i dr.), kao i sadržaj iz zbirki Kongresne knjižnice (Library of Congress).
Digitalna zbirka Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
Institucijski repozitorij sadrži digitaliziranu građu 14 Akademijinih istraživačkih i muzejsko-galerijskih jedinica te Akademijine Knjižnice.
Digitalne zbirke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Portal predstavlja mjesto okupljanja digitalnih zbirki Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Digitalne zbirke Knjižnica grada Zagreba
Portal Digitalne zbirke Knjižnica grada Zagreba pruža pristup zbirkama digitalne i digitalizirane građe pohranjene u repozitoriju Knjižnica grada Zagreba. Sadrži građu digitaliziranu u projektu Digitalizirana zagrebačka baština.
Digitalna knjižnica Metel
Digitalna knjižnica sadrži digitalne sadržaje iz digitalnih zbirki više narodnih, visokoškolskih, školskih, specijalnih knjižnica diljem Hrvatske. Radi se o knjigama, novinama, časopisima i dr. Digitalna zbirka Knjižnice Muzeja grada Zagreba je u sastavu ove Digitalne knjižnice.
ÖNB Digital
Portal predstavlja mjesto na kojem se može pregledavati oko 3,5 milijuna digitalnih jedinica iz svih zbirki Austrijske nacionalne knjižnice. Između ostaloga tu se mogu pretraživati i digitalizirane novine i časopisa, među kojima je primjerice i Agramer Zeitung te Zagrebački katolički list, ali i druge vrste publikacija povezanih sa Zagrebom i Hrvatskom.
HathiTrust Digital Library
Digitalni repozitorij koji sadrži 18+ milijuna digitaliziranih jedinica, a okuplja zbirke više od 60 visokoškolskih (akademskih) i znanstveno-istraživačkih knjižnica iz cijele Sjeverne Amerike i drugih zemalja. Uključen je i sadržaj digitaliziran putem Google Books-a i Internet Archive-a. Repozitorijem upravlja Sveučilište Michigan.
Project Gutenberg
Projekt Gutenberg bio je prvi pružatelj besplatnih elektroničkih knjiga. Nudi preko 40,000 naslova različitih područja u elektroničkom obliku. Veći dio građe je stariji od 100 godina (klasici svjetske književnosti, filozofije, znanosti), dakle djela koja ne podliježu autorskim pravima, ali se mogu naći i djela čiji su autori ili nasljednici dali odobrenje za objavu.
Zagrebnet
Portal zbirki fotografija Muzeja grada Zagreba i platforma za digitalno pripovijedanje.
MUO Digitalni muzej
Portal digitaliziranih zbirki Muzeja za umjetnost i obrt.
Wien Museum online Sammlung
Digitalna zbirka predmeta iz fundusa bečkog gradskog muzeja. Predmeti su popraćeni dodatnim informacijama i slikama za pregledavanje ili ciljano istraživanje. Zbirka se neprestano proširuje.
Museum Digital
Portal okuplja digitalne zbirke muzejske građe njemačkih i mađarski muzeja. Akumulira digitalnu građu s više različitih portala uglavnom regionalno strukturiranih.
British Museum online collection
Digitalne zbirke British Museuma.
E-knjige i časopisi u otvorenom/djelomično otvorenom pristupu
Hrčak – Portal znanstvenih časopisa Republike Hrvatske
Hrčak je centralni portal koji na jednom mjestu okuplja hrvatske znanstvene i stručne časopise koji nude otvoreni pristup svojim radovima.
DOAJ – Directory of Open Access Journals
Zbirka znanstvenih i stručnih slobodno dostupnih elektroničkih časopisa.
DOAB – Directory of Open Access Books
Direktorij knjiga akademskih izdavača u otvorenom pristupu.
OpenEdition
OpenEdition je platforma za objavljivanje znanstvenih knjiga i časopisa iz područja društvenih i humanističkih znanosti. Obuhvaća izdanja brojnih nakladnika iz svijeta, prvenstveno europskih, a najveći dio sadržaja je na francuskom jeziku. Većina sadržaja dostupna je u otvorenom pristupu.
Springer Link - Open Access package
Knjige izdavača Springer Linka u otvorenom pristupu s rasponom od 1999. godine do danas. Pokriva različita područja znanosti.
Taylor & Francis Open Access eBooks
Zbirka e-knjiga u otvorenom pristupu izdavača Taylor & Francis sadrži građu humanističkih, društvenih i STEM predmetnih područja.
OAPEN Library
Zbirka znanstvenih knjiga iz područja društvenih i humanističkih znanosti dostupnih u otvorenom pristupu.
Project MUSE – Open Access
U okviru zbirke Project MUSE dostupan je određen broj knjiga i časopisa u otvorenom pristupu.
JSTOR
JSTOR (Journal Storage) multidisciplinarna je znanstvena baza akademskih izvora i digitalna knjižnica koja sadržava različite zbirke časopisa te pruža uvid u cjelovite tekstove članaka koji pokrivaju oko 75 znanstvenih disciplina. Osim časopisa, na JSTOR-u su dostupne i e-knjige od kojih je više od 2.000 u otvorenom pristupu.
Bibliografske baze
Hrvatska znanstvena bibliografija – CROSBI
Hrvatske nacionalne bibliografije
Referentne baze
Hrvatska enciklopedija
Proleksis enciklopedija
Filmska enciklopedija
Enciklopedija fizičke kulture
Enciklopedija hrvatske umjetnosti
Enciklopedija Leksikografskog zavoda
Enciklopedija likovnih umjetnosti
Krležijana
Hrvatski biografski leksikon
Hrvatski opći leksikon
Hrvatski obiteljski leksikon
Filmski leksikon
Nogometni leksikon
Sportski leksikon
Židovski biografski leksikon
Hrvatski jezični portal
Hrvatski terminološki portal